اخبار سایت

خرید آپارتمان در اراک

خرید آپارتمان در اراک

خرید آپارتمان در اراک

 

اجاره وفروش ملک در اراک وحومه توسط بهترین کارشناسان و تیمی مجرب ، و با سابقه بالا در زمینه املاک در استان مرکزی از افتخارات گروه مشاورین املاک بیشه می باشد. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

08633673541 -08634064117 -08633690419

09183642024

 

بدون شک یکی از تصمیمات مهمی که هر شخص یا خانواده‌ای در طول سالیان زندگی خود می‌گیرد، خرید آپارتمان یا ملک است. برای عملی کردن این تصمیم لازم است ابتدا به نکات و معیارهایی که برای خرید آپارتمان حائز اهمیت هستند توجه شود و اگر فرد خریدار تجربۀ چندانی در این زمینه ندارد باید با افراد کارشناس در این رابطه مشورت کند. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر احساس می‌شود که بخواهید در کلان شهرها اقدام به خرید آپارتمان نمایید. خرید آپارتمان در تهران بدون داشتن اطلاعات کافی در زمینۀ ملک و مسکن ریسک بزرگی به شمار می‌رود. ممکن است شما پس از مدت‌ها کار و تلاش مقداری پول جمع‌آوری کرده باشید و به خرید آپارتمان فکر کنید.

متاسفانه در بازار املاک شاهد کلاه‌برداری‌های افراد سودجو هستیم؛ کسانی که یا به اصطلاح پول شما را بالا می‌کشند و یا آپارتمانی را تحویل شما می‌دهند که سال‌ها از کردۀ خود پشیمان شوید. فاکتورهای زیادی وجود دارد که شما در هنگام خرید آپارتمان در اراک یا به طور کلی در شهرهایی نظیر اراک باید مدنظر قرار دهید. این فاکتورها به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر قیمت آپارتمان و خانه اثر می‌گذارند و میزان رفاه، آسایش و امنیت را باید در این فاکتورها جستجو نمود.

در این مقاله به بررسی و معرفی عواملی می‌پردازیم که قبل از خرید آپارتمان در اراک باید به آن توجه کرد.

 

مکان آپارتمان از لحاظ جغرافیایی

از مهم‌ترین نکاتی که باید برای خرید آپارتمان در تهران به آن توجه شود این است که آپارتمان در چه منطقه‌ای از شهر قرار دارد. البته ناگفته نماند که در این مورد شما باید مناطق را برای خود اولویت‌بندی کنید و سپس برای خرید آپارتمان اقدام نمایید. هر منطقه‌ای از شهر مزایا و معایب خاص خود را دارد و شما باید بر اساس نیاز و شرایطی که دارید منطقه مورد نظر را انتخاب کنید.

این عامل به میزان بودجه‌ای که برای خرید آپارتمان تخصیص داده‌اید هم بسیار وابسته‌اید و باید قیمت حدودی آپارتمان در مناطق مختلف را به طریقی بفهمید تا بتوانید متناسب با بودجۀ خود خانۀ مناسبی را انتخاب کنید.

خرید آپارتمان در اراک

امکانات رفاهی و خدماتی اطراف آپارتمان

بعد از اینکه در مورد منطقۀ آپارتمان تصمیم‌گیری کردید گام بعدی این است که از وجود مراکز و مکان‌های رفاهی و خدماتی از قبیل، درمانگاه و بیمارستان، مدرسه، فروشگاه موادغذایی، داروخانه، بانک و … را در این منطقه اطمینان حاصل کنید. همچنین در ساعات اوج ترافیک میزان ازدحام و شلوغی را بررسی کنید. نزدیک بودن آپارتمان به اتوبان‌ها یا مناطق پر رفت و آمد و دارای آلودگی صوتی ممکن است برای کسانی که در خانه افراد تحت مراقبت دارند مشکل ساز شود.

همچنین میزان دسترسی منطقه به وسایل حمل و نقل عمومی و تاکسی می‌تواند برای افرادی که زمان فاکتور مهمی در شغلشان محسوب می‌شود حائز اهمیت باشد. این افراد باید میزان فاصلۀ آپارتمان تا محل کار خود را در انتخاب لحاظ کنند. اهمیت این موضوع معمولا در دراز مدت مشخص می‌شود.

 

خرید آپارتمان در اراک

میزان آلودگی آب و هوای منطقه

آلودگی هوا در شهرهای بزرگ یک معضل بزرگ است و البته میزان آن ممکن است در مناطق مختلف شهر نسبتا متغیر باشد. معمولا میزان آلودگی با میزان جمعیتی که در آن منطقه ساکن هستند نسبت مستقیم دارد. اگر شما یا اعضای خانواده‌تان مشکلات تنفسی دارید بهتر است محلی را برای خرید آپارتمان در تهران انتخاب کنید که حداقل میزان آلودگی آن کمتر باشد.

 

 

سهولت در رفت و آمد به آپارتمان

ممکن است شما از جمله افرادی باشید که در روز مکررا با ماشین بیرون بروید و به خانه برگردید. در این شرایط قرار داشتن آپارتمان در کوچه‌های بن‌بست یا خیابان‌های یک‌ طرفه و همچنین مناطقی که در ساعات کاری بسیار ترافیک سنگینی دارند برای شما مشکل‌ساز خواهد شد. همچنین کوچه‌های با عرض کم و باریک میزان سهولت دسترسی به آپارتمان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

شناسایی همسایگان و میزان نظم و آرامش آپارتمان
هنگام خرید آپارتمان در تهران یکی از دغدغه‌های اصلی افراد این است که اهالی محل و مخصوصا افراد ساکن در آپارتمان تا چه میزان با فرهنگ و اصیل هستند و به عبارت بهتر آیا فرهنگ آپارتمان نشینی به خوبی در آن‌جا حاکم است یا خیر. آپارتمان‌ها به این دلیل در این مورد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند چون به ناچار افراد ساکن در آن در بعضی موارد به صورت مشترک از فضای پارکینگ یا راه‌پله‌ها و … استفاده می‌کنند.

بنابراین حتی‌الامکان باید همسایه‌ها و یا حداقل کسانی را که در مجاورت واحد شما هستند را بشناسید تا در آینده مجبور به فروش دوباره آپارتمان نشوید. تعداد واحد‌های آپارتمان در این مورد نقشی کلیدی را ایفا می‌کند و بهتر است تعداد آن کمتر باشد.

 

جدا بودن امتیازات آپارتمان

یکی از نکات دیگری که باید هنگام خرید آپارتمان در تهران مورد توجه قرار گیرد این است که تمامی امتیازات هر واحد اعم از آب، برق، گاز و … آپارتمان باید جدا از هم باشند. در غیر این صورت مشکلات عدیده‌ای را با افرادی که در امتیازات شریک شما هستند به وجود می‌آید. کنتورها را چک کنید تا درگیر حساب و کتاب در هنگام پرداخت قبوض نشوید.

سن آپارتمان را در نظر داشته باشید

حقیقت این است که چیزی که به عنوان سال ساخت در سند یا پایانکار یک آپارتمان درج شده است سن واقعی ممکن است سن واقعی خانه نباشد. چون احتمال دارد پس از چند سال صاحب ملک برای سند یا پایانکار اقدام کرده باشد. بنابراین هنگام خرید آپارتمان در تهران توجه به سال ساخت اهمیت ویژه‌ای دارد. این نکته باعث می‌شود از خرید یک خانۀ کلنگی برحذر باشید.

دریافت کد رهگیری از بنگاه معاملاتی

هنگام خرید آپارتمان در تهران یا شهرهای دیگر اگر از طریق بنگاه‌های معاملاتی اقدام کردید حتما کد رهگیری دریافت نمایید. این کد رهگیری باعث می‌شود شخصی که فروشندۀ ملک است نتواند آپارتمان را به صورت همزمان به افراد مختلفی بفروشد.

 

خرید آپارتمان در اراک

نورگیر بودن ساختمان

در مورد خانه‌های آپارتمانی مخصوصا در شهری مانند تهران هیچ چیز بدتر از تاریک بودن آشپزخانه یا اتاق‌های نشیمن نیست. سعی کنید برای خرید آپارتمان در تهران حتما نورگیر بودن آن را جز اولین معیارهای خود قرار دهید. این موضوع به صورت مستقیم بر هزینه برق مصرفی هم اثرگذار خواهد بود. زیرا اگر خانه نورگیر نباشد مجبور هستید در طول روز نیز از برق برای روشنایی کمک بگیرید.

خرید آپارتمان در اراک

هزینه‌های متفرقه را در نظر بگیرید

معمولا در هنگام محاسبۀ هزینه برای خرید آپارتمان ذهنمان به طور عمده‌ای درگیر هزینۀ اصلی خود آپارتمان می‌شود و از هزینۀ‌های متفرقه‌ای که ممکن است هنگام خرید آپارتمان در تهران متوجه ما شود و باید محاسبه شوند غافل می‌شویم. این هزینه‌های احتمالی شامل موارد زیر است:

 • هزینۀ ثبت سند
 • دفتر ثبت اسناد
 • پایان کار
 • مالیات و عوارض
 • کمیسیون بنگاه معاملاتی

بررسی محل آپارتمان برای قرار نگرفتن روی گسل

در شهری مانند تهران این مسئله که محل آپارتمان روی گسل نباشد و حتی در مجاورت آن هم قرار نگرفته باشد بسار مهم است. همچنین در این زمینه باید استحکام آپارتمان را هم بررسی کرد و اطمینان حاصل کنید که استانداردهای ایمنی در ساخت و ساز به کار رفته باشد.

 

مشاهدۀ سند و مطابقت دادن آن با آپارتمان

حتما قبل از خرید آپارتمان در تهران سند را با مشخصات و حدود اربعه آپارتمان تطبیق دهید و در مورد هرگونه تفاوت کنجکاو باشید و در رودروایسی با فروشنده قرار نگیرید. همچنین مشخصات فرد فروشنده را با مالک سند مقایسه نمایید و اگر شخص فروشنده از طرف مالک اصلی وکالت دارد حتما بررسی کنید که این وکالت از نوع فروش باشد و بعلاوه تاریخ وکالت منقضی نشده باشد.

 

خرید آپارتمان در اراک

آپارتمان را به طور دقیق بازرسی کنید

متاسفانه هنگامی که فروشنده ملک آشنا باشد بسیاری از مردم هنگام خرید آپارتمان به آن شخص اعتماد کرده و از اینکه به دقت و با جزئیات خانه را بررسی کنند غافل می‌شوند. توجه داشته باشید که در هر صورت شما قرار است بابت خرید آن آپارتمان هزینه کنید و این حق شماست که جای جای آن را مشاهده کنید.

ممکن است آپارتمان عیب‌های نهان یا آشکاری داشته باشد. می‌توانید همراه با یک نفر خبره در این زمینه به بررسی آپارتمان بپردازید. اگر ملک دارای عیب جدی باشد می‌توانید به راحتی از خرید آن صرف نظر کنید و یا فروشنده را مجاب به رفع آن عیب کنید.

در مواردی هم می‌توان قیمت را به خاطر وجود این نقص پایین آورد البته به شرطی که این کاهش قیمت ارزش تعمیر و رفع آن عیب را داشته باشد.

خرید آپارتمان در اراک

تعداد واحدهای آپارتمان و تعداد واحدها در هر طبقه

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم زندگی در آپارتمان با خانه‌های دربستی بسیار متفاوت است. بنابراین هنگام خرید آپارتمان در تهران و دیگر شهرها که آپارتمان‌ها معمولا بزرگ و با تعداد طبقات و واحدهای زیاد ساخته می‌‌شود به این نکته توجه کنید.

تعداد مطلوب برای کل واحدهای آپارتمان معمولا عددی بین 15 تا 30 واحد است. همچنین تعداد واحدها در هر طبقه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بهتر است از 2 واحد بیشتر نباشد زیرا مسائلی مانند حریم شخصی و امنیت در این رابطه مطرح می‌شوند.

مسئله مهم دیگری که باید در اینجا به آن اشاره شود این است که هنگام انتخاب طبقۀ آپارتمان برای سکونت از انتخاب طبقۀ اول و همکف و طبقۀ آخر خود داری کنید. زیرا طبقات اول به دلیل وجود پارکینگ و رفت و آمد خودروها با آلودگی صوتی و هوا موجه می‌شوند.

طبقۀ آخر نیز به دلیل وجود پشت بام ممکن است با مزاحمت‌هایی دست و پنجه نرم کنند ضمن اینکه در هنگام حوادثی مانند آتش‌سوزی و زلزله طبقۀ آخر برای خروج اضطراری با مشکل موجه می‌شوند.

 

بررسی سیستم گرمایشی قبل از خرید آپارتمان

هنوز هم در بسیاری از آپارتمان‌ها از موتورخانه برای سیستم گرمایشی استفاده می‌شود. بنابراین بررسی سالم بودن سیستم و میزان فرسودگی آن باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا در فصل‌های سرد سال این مورد ممکن است برای افراد ساکن در آپارتمان مشکلاتی را به وجود بیاورد. ممکن است برای تعمیر این سیستم هزینه‌های زیادی را در آینده متحمل شوید.

جمع‌بندی

بدون شک موارد مهم برای خرید آپارتمان در تهران به همین تعداد محدود نمی‌شوند و ممکن است در مناطق مختلف مسائل کوچک و بزرگ زیادی بر روی تصمیم شما اثرگذار باشند. در ادامه مهم‌ترین مسائل مطرح برای خرید آپارتمان را مجددا بررسی می‌کنیم:

 • قرارگیری آپارتمان در کنار خیابان‌ها و اتوبان باعث آلودگی صوتی و آلودگی هوا می‌شود.

 

 • میزان دسترس‌پذیر بودن مکان‌های خدماتی و فروشگاهی را بررسی کنید.

 

 • در هر طبقه از آپارتمان بهتر است درهای ورودی روبروی هم نباشند.

 

 • کیفیت ساخت آسانسور و راه‌پله‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

 

 • محل قرارگیری پارکینگ و انباری و میزان فضای اختصاص داده شده به آن‌ها را جدی بگیرید.

 

 • طبقات میانی را برای سکونت انتخاب کنید.

 

 • کیفیت امتیازات آب، برق و گاز را مدنظر قرار داده و ایمنی انشعابات را کنترل کنید.

 

 • نمای آپارتمان علاوه بر زیبایی باید استحکام هم داشته باشد.

 

 • میزان نورگیر بودن آپارتمان باید در نظر گرفته شود.

 

 • عایق‌های صدا، رطوبت و حرارتی در آپارتمان‌ها خیلی مهم هستند.

 

 • قدرالسهم زمین آپارتمان یکی از نکته‌های خرید است که اهمیت بسیاری در خرید آپارتمان در تهران دارد.

 

 • مراحل پرداخت پول به فروشنده باید کاملا واضح و روشن باشد.

 

خرید آپارتمان در اراک

دیدگاهتان را بنویسید